Archive for the ‘СОВЕТИ, ГОТВАЧКИ ТРИКОВИ, МИСЛИ :)’ Category

Христос се роди! Ваистину се роди!

Posted by: Marta

January 7th, 2013 >> СОВЕТИ, ГОТВАЧКИ ТРИКОВИ, МИСЛИ :)

Bozikni kolacinja :)

Posted by: Marta

January 4th, 2013 >> СОВЕТИ, ГОТВАЧКИ ТРИКОВИ, МИСЛИ :)

HAPPY NEW 2013 YEAR!

Posted by: Marta

January 4th, 2013 >> СОВЕТИ, ГОТВАЧКИ ТРИКОВИ, МИСЛИ :)

Исхрана за време на доењето

Posted by: Marta

September 14th, 2012 >> СОВЕТИ, ГОТВАЧКИ ТРИКОВИ, МИСЛИ :)

Исхрана за време на доењето

Додека доите зголемена е потребата за калории. Разновидната и здрава исхрана во која уживавте во бременоста треба да продолжите да ја конзумирате и понатаму.

Доилките треба да внесуваат дополнителни 500 калории дневно, бидејќи во спротивно може да се намали количината и квалитетот на млекото. Исто така многу е важно и внесувањето на голема количина течности.

За успешно доење препорачуваме:
• Разновидна и умерена исхрана Редовни оброци и редовно внесување на течности Доволно време за оброк во мир

За време на доењето забранети се диетите, бидејќи со намалено внесување на калории, во млекото преминуваат штетни материи од организмот. Диета планирајте откако ќе престанете да доите.

При изборот на храна најважно е секојдневно да внесувате храна од сите 5 групи: житарици, овошје, зеленчук, месо и млечни производи. Во споредба со исхраната за време на бременоста, за време на доењето зголемена е потребата за јаглехидрати. Во вашето мени треба да вклучите:
• Овошје – најмалку два пати дневно: банани, јаболки, кајсии, овошни сокови, компоти или суво овошје Зеленчук – најмалку два пати дневно: зелен лиснат зеленчук, моркови, краставици, пиперки, спанаќ, домати, тиквички… Млеко и млечни производи за доволна внесување на калциум. Морска риба и јодирана морска сол за доволно внесување на јод. Јајца Немасно месо за доволно количество на железо Интегрални житарици, овесни снегулки, хељда, просо, сусам, грав, како и разновидни јаткасти плодови за доволно внесување на железо, витамин Б и магнезиум.

Течности

За време на доењето треба да се внесува околу 3 литри течности дневно. По секое доење се препорачува да се пие чаша течност. Добри пијалоци се:
• Вода, минерална вода; Рстителни и овошни чаеви: на пр. чај од коморача, анасон и ким кои го поттикнуваат создавањето на млекото Овошни сокови (свежи или мешани со вода) или лимонада

Додека доите избегнувајте:
• Сокови со вештачки засладувачи Чаеви, кафе и други пијалоци кои содржат кофеин. Детето внесува кофеин преку мајчиното млеко и може да стане вознемирено и нервозно. Кофеинот може да предизвика грчеви и болки во стомакот. Доколку не можете без утринско кафе, напијте се веднаш после доењето, за да се намали кофеинот во вашето тело до следниот подој. Алкохол: ако ги слушате вашите баби и пиете пиво за зголемување на лактацијата, пијте до 2 дцл, веднаш после доење. Немојте да уживате во алкохолот секојдневно. Чајот од нане избегнувајте го, бидејќи ја намалува лактацијата.

Доколку вашето дете реагира чувствително на одредена храна, најдобро е некое време да ја исфрлите од исхраната. Храна која може, но не мора да предизвика проблем кај детето , како што се грчеви, болка во стомакот и црвенило на газот се:
• Цитрусните плодови и други кисели намирници: (ананас, киви, оцет, домати). Некои мајки приметиле дека при конзумирање на портокали, киви или лимон, газето на бебето се вцрвенува. Обидете се да го исфрлите цитрусното овошје на одреден период од вашата исхрана, за да видите дали тие се причина за црвенилото кај вашето дете. Грав, зелка, кељ, кромид, праз. Кај многу бебиња овие намирници предизвикуваат грчеви. Бебињата после цицање плачат, додека не успеат да го сварат млекото во нивниот организам. Карфиолот и брокулата се полесно сварливи и ретко создаваат такви проблеми. За да ја намалите можноста од грчеви кај бебето при готвењето користете зачин како што е коморача. Какао и чоколада: Исто како и кафето и пијалоците со кофеин и чоколадата може кај некои бебиња да предизвика грчеви. Лути зачини: чили, папар, лук, можат да предизвикаат црвенило на газето или да го променат вкусот на мајчиното млеко и бебето да не сака да цица.

Имате ли малку млеко?

Одредена храна ја поттикнува лактацијата, но пред се за доволно млеко да имате најважно е да внесувате многу течности, треба да бидете смирени, да обезбедите мирен сон, како и често доење од двете гради.
• Коморача и анасон се дел од составот во чаевите за долики, а помага и чајот од коприва. Сусам Житарици, просо, зоб и јачмен Бадеми и останати јаткасто плодови (внимателно со оревите, бидејќи тешко се варат и кај некои бебиња можат да предизвикаат грчеви) Пивски квасец

За доењето неповолно влијае:
• Недоволно внесување на храна и течност Стрес, нервоза Пушење Чај од нане

Hrana za dojilje

Posted by: Marta

September 14th, 2012 >> СОВЕТИ, ГОТВАЧКИ ТРИКОВИ, МИСЛИ :)

Čak i ako vam se žuri izgubiti kilograme nakupljene tijekom trudnoće – za vrijeme dojenja najvažnija je redovita i pravilna prehrana koja će vam podići energiju i dati podršku organizmu iscrpljenom od poroda. Svakoj novoj majci je važno znati da, bez obzira na to što majka jede, njen će organizam zadržati kvalitetu mlijeka – nepromijenjenom. To znači da će kvaliteta mlijeka uvijek osigurati najvažnije nutrijente za razvoj vaše bebe pa makar organizam potrošio VAŠE zalihe hranjivih tvari.

Dakle, što jesti kada dojite?

1. Losos

Teško da postoji hrana koja bi se mogla nazvati savršenijom za zadovoljavanje potrebi majki dojilja od – lososa. Losos je prepun omega-3 masnim kiselinama koje su važne za razvoj djetetovog nervnog sustava. DHA, vrsta omega-3 masne kiseline, ionako je sadržana u mlijeku dojilja, ali koncentracije DHA su značajno više kod majki koje dodatno uzimaju DHA hranom. DHA iz lososa pomaže i kod promjena raspoloženja – neke studije predlažu njeno korištenje i kod postpartalne depresije – baby bluesa.

2. Mliječni proizvodi s niskim udjelom masnoće

Bilo da volite jogurt mlijeko, sir ili druge mliječne proizvode – oni igraju važnu ulogu u osiguravanju proteina, B i D vitamina i kalcija. Ako dojite, vaše je mlijeko bogato kalcijem koji sudjeluje u razvoju kostiju vaše bebe – iz tog je razloga važno nadoknaditi kalcij organizmu dojilje.

3. Meso

Nemasna, organski uzgojena govedina, podići će razinu energije i osigurati dovoljno željeza organizmu mlade majke. Ako ste vegetarijanka predlažemo da željezo nadoknadite iz nekog drugog izvora (cikla, crno bobičasto voće, morske alge itd).

4. Borovnice i drugo crno bobičasto voće

Majke koje doje trebale bi pojesti dvije porcije svježeg voća dnevno. Borovnice, kao bogat izvor antioksidansa, izvrsna su hrana za dojilje – prepune su vitamina i minerala i dati će vam dovoljne doze ugljikohidrata koje zadovoljavaju povišene potrebe za energijom.

5. Smeđa riža

Ako namjeravate što prije izgubiti kilograme dobivene u trudnoći – nemojte slučajno prekidati unos ugljikohidrata. Prebrzi gubitak kilograma i isključivanje ugljikohidrata iz prehrane može značiti i manje mlijeka za vašu bebu. U svakom je slučaju bolje u prehranu uvrstiti cjelovite žitarice, kao što je smeđa riža, koja će osigurati dovoljno kalorija i zadržati kvalitetu mlijeka, a pomoći vam u skidanju kilograma.

6. Naranče

Naranče su, kao i sve drugo citrusno voće, prepune vitamina C i osigurati će dovoljno energije dojiljama. Preporučujemo, u svakom slučaju, svježe iscijeđeni narančin sok ispred kupovnoga, pasteriziranoga i obogaćenoga sintetskim C vitaminom.

7. Jaja

Žumanjak je jedan od najboljih prirodnih izvora D vitamina koji sudjeluje u izgradnji koštanog sustava. Osim toga, jedno jaja dnevno će djelomično osigurati i vašu potrebu za proteinima koji su jako važni za vrijeme dojenja.

8. Kruh od cjelovitih žitarica

Folna kiselina je važna u trudnoći, u ranim fazama razvoja djeteta. Međutim, njena važnost ne prestaje samo trudnoćom jer je folna kiselina važan čimbenik očuvanja i vašeg i zdravlja djeteta. Kruh od cjelovitih žitarica je, iz tog razloga, odličan izbor koji će vam uz folnu kiselinu, osigurati i dovoljno vlakna i željeza za dojenje.

9. Zelenolisno povrće

Dugačak je popis korisnih hranjivih tvari i mikronutrijenata koje ćete i vi i vaša beba osigurati konzumacijom zelenolisnog povrća – špinata, blitve, kelja….

Ovo je povrće bogat izvor antioksidansa, prepuno vitaminom A, kalcijem, vitaminom C i željezom.

10. Voda

Za vrijeme dojenja ne zaboravite na vodu – dehidracija je vrlo opasna za majke koje doje. Organizam možete hidratizirati i mlijekom, svježim sokovima i juhama, samo ne pretjerujte s kavom ili čajem koji imaju kofein. Kofein prelazi u mlijeko i može izazvati iritaciju i ekscitiranost djeteta.

Izvor: National Institutes of Health (NIH)

малку уживање со готвењето на Борче…

Posted by: Marta

May 27th, 2012 >> СОВЕТИ, ГОТВАЧКИ ТРИКОВИ, МИСЛИ :)

Борче е мој пријател кој се класифицира како готвач импресионист! Отвара фрижидер, комбинира и погледнете сами… уживање за сите сетила!

… и се разбира немаше да готвиме ни јас ни Борче вака добро да не ни беа кујнските апарати од Агротехна! http://www.agrotehna.com.mk

 

Христос воскресе! Навистина воскресе!

Posted by: Marta

April 14th, 2012 >> СОВЕТИ, ГОТВАЧКИ ТРИКОВИ, МИСЛИ :)

Мали тајни за раат во кујната

Posted by: Marta

February 24th, 2012 >> СОВЕТИ, ГОТВАЧКИ ТРИКОВИ, МИСЛИ :)

Еве неколку корисни совети за полесно снаоѓање во кујната…одржување на кујнските садови, мали тајни за готвење, одржување на намирниците…

– Загореното тенџере е проблем за секоја домаќинка. Маснотијата и остатоците од храна отстранете ги со обична вода. Потоа во тенџерето ставете друга вода со малку прашок за перење и оставете добро да зоврие. Оставете го тенџерето да се олади и „преноќи“, а наредниот ден без никаква мака совршено ќе го исчистите.

– Во садот за готвење често се таложи камен. Ставете малку сода бикарбона и еден до два свежи компири. Оставете да зовријат.

– Ако сакате приборот за јадење секогаш да биде чист, ставете го да врие во водата во која сте вареле компир и извадете го после 10 минути.

– Дамките на ножот најдобро ќе ги исчистите со сол и лимон.

– Новите садови од глина пред употреба треба да ги ставите 15 минути во солена вода.

– За да го отстраните непријатниот мирис од фрижидерот, исчистете го со вода во која сте додале лажичка сода бикарбона.

– Овошјето секогаш ќе биде свежо ако го попрскате со неварено млеко.

– Сокот од јаболко нема да потемне ако во него исцедите сок од лимон. Тоа важи и за исечените јаболки или круши.

– Овенатата салата ставете ја во млака вода и веднаш ќе ја врати својата свежина.

– Ако сте го пресолиле јадењето, додадете еден или повеќе лупени компири во него.

– Јагодите, малините, кајсиите и останато овшје кое го ставате во замрзнувач, секогаш пакувајте го во сад и помеѓу секој ред попрскајте шеќер. Шеќерот не дозволува мразот да навлезе во овошјето и да му го одземе природниот вкус.

– Коцките лед за аперитив ќе бидат повкусни и поубави, ако во водата во садот за лед додадете малку тенко исечена кора од портокал или лимон.

– Кристализираниот мед ќе го вратите во течна состојба, ако теглата со мед ја ставите 15 минути во сад со топла вода. Температурата на водата не смее да биде повеќе од 40°C , бидејќи во спротивно ќе исчезнат основните хранливи својства на медот.

– Доколку во садот ви падне лушпа од јајце, натопете го прстот со вода и нема да верувате колку лесно ќе ја извадите лушпата.

– Ако немате доволно брашно, а сакате да пржите риба, натопете ја во пиво. Рибата ќе биде многу вкусна.

– Ако ви доаѓаат гости, немојте да употребувате дезодоранс против непријатниот мирис од готвењето, туку исклучете го шпоретот и на ринглата на која сте готвеле ставете страк на наквасен рузмарин. Тоа е гастрономски дезодоранс.

– Мирисот од лук и кромид на вашите раце ќе исчезне ако ги истриете со талог од кафе.

– Кога при пржењето маслото ќе почне да прска, најдобро е во него да ставите корка од леб и малку сол.

– Пилешкото месо ќе биде свежо и вкусно, ако пред пржењето го премачкате со сок од лимон.

– Свежата штрудла полесно ќе ја исечете со загреан нож.

– Ако ви се лепи тестото за палачинки додека ги пржите, во него додадете чаша пиво.

– Зеленчукот најдобро ќе го измиете ако во водата ставите лажичка сода бикарбона.

– Тестото за палачинки ќе биде подобро ако најпрво ги изматите брашното и млекото, а потоа ги додадете јајцата.

– Варените јајца полесно ќе ги излупите, ако во водата во која се варат додадете лажичка сол.

– Мајонезот е многу повкусен ако го зачините со малку бело вино.

– Нема да ви солзат очите додека сецкате кромид, ако главицата кромид најпрво ја потопите во врела, а потоа во ладна вода.

– Дамките на кујнските крпи полесно ќе ги исчистите ако преку ноќта ги оставите потопени во вода во која сте ставиле и лажичка сода бикарбона. Наредниот ден исперете ги на вообичаениот начин.

– Непријатниот мирис од маснотии и храна од печењето ќе ги отстраните ако во рерната посипете шака сол додека е уште загреана. Подоцна исчистете ја на вообичаениот начин.

http://www.caffequadri.it/ …. ehhhhh Venezia …..

Posted by: Marta

February 24th, 2012 >> СОВЕТИ, ГОТВАЧКИ ТРИКОВИ, МИСЛИ :)

I don’t like gourmet cooking or “this” cooking or “that” cooking. I like good cooking!

Posted by: Marta

August 17th, 2011 >> СОВЕТИ, ГОТВАЧКИ ТРИКОВИ, МИСЛИ :)