Archive for the ‘ЧОРБИ, СУПИ’ Category

Supa od zelene salate i hleb s paradajzom

Posted by: Marta

August 3rd, 2012 >> ЧОРБИ, СУПИ

1 glavica zelene salate
1 glavica luka
1/2 ljute crvene paprike
1 l bujona
100 ml pavlake
maslinovo ulje

Isecite luk na sitno, a papriku na kolutiće. U velikoj posudi ih malo propržite na maslinovom ulju.
Dodajte bujon i pavlaku. Operite salatu i ostavite nekoliko listova za ukras. Dobro ocedite listove i stavite u supu. Ostavite da se kuva 5 minuta. Ispasirajte supu.
Za hleb s paradajzom propržite kriške hleba na roštilju ili u rerni. Čen belog luka isecite na krupno, a paradajz prepolovite. Kriške prvo premažite belim lukom, a onda stavite paradajz. Na kraju poprskajte s malo maslinovog ulja i posolite.
Poslužite supu ukrašenu svežim listovima zelene salate i kriškom hleba s paradajzom.

Чорба од коприви

Posted by: Marta

August 3rd, 2012 >> ЧОРБИ, СУПИ


Состав

1 кгр. коприви
2 јајца
1/2 кгр. кисело млеко
брашно
кромид
масло
сол
Исчистете ги кoпривите, измијте ги и пoпарете ги сo врела вода. Откакo ќе oмекнат исечете ги ситнo. Вo пoсебен сад ставете 2 лажици маслo, дoдајте 1 лажица брашнo и малку ситнo сечкан крoмид. На крајoт вo запршката дoдајте ги кoпривите, пропржете ги малку и дoдајте млака вода. Откако ќе се свари чорбата, зачинете ја сo јајца измешани сo киселoтo млекo.

Италијанска супа со колбаси

Posted by: Marta

March 1st, 2012 >> ЧОРБИ, СУПИ

Состојки:

1 кг италијански колбаси

1 чешне лук, мелено

1 супа од кеса

домати

1 чаша исечени моркови

грав

2 мали тиквички

2 чаши спанаќ, да се исплакнат и искинат

1/4 лажичка црн пипер

1/4 лажичка сол

Подготовка:

Во сад се ставаат колбасите со лук, се додава вода,супата, гравот,доматите и морковите, сол и пипер. Намалете ја температурата, покријте, и нека врие 15-20 минути. Додајте ги и тиквичките. Нека врие уште 15 минути, или додека тиквичките не омекнат. Исклучете, и додадете го спанаќот. И супата е подготвена и може да се служи по 5 минути.

Француска супа со кромид

Posted by: Marta

October 10th, 2011 >> ЧОРБИ, СУПИ

Потребно: •една векна француски багет •супа од една зеленчукова коцка •маслиново масло или растопен путер •1/4 чаша коњак •2 главици кромид •200 гр. швајцарски кашкавал (или  кашкавал по ваша желба) •1/2 шоља рендан пармезан

 

 

Подготовка: Багетот исечете го парчиња со дебелина од 3 см, намачкајте ги со маслиново масло или растопен путер, ставете ги на хартија за печење и печете ги на 250 С 15 минути на секоја страна, додека не станат средно печени. Супата од коцка ставете ја во тенџере. Додадете го коњакот и кашкавалот и оставете да се стопи. Кромидот исечете го на тенки резанки и пржете го додека не добие убава кафена боја и додека не се карамелизира. Во чинија ставете две парчиња од багетот. Врз него ставете од пржениот кромид и сето тоа прелијте го со супата. Ренданиот пармезан стопете го на тавче за палачинки и така стопен ставете го супата, од горе.

Krem supa od tikvici

Posted by: Marta

August 16th, 2011 >> ЧОРБИ, СУПИ

Svarete gi tikvicite vo solena voda, ispasirajte gi ubavo vo blender, dodadete mleko ( kolichinata na mlekoto zavisi od gustinata sto sakate da ja dobiete za krem supata), sol i  malku puter ( moze i bez puter). Seto toa varete go ne povekje od 5-7 minuti i kremot e gotov :)