Archive for March, 2014

Посен чоколаден колач

Posted by: Marta

March 9th, 2014 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Една и пол  чаша кисела вода

Една и пол чаша шеќер

Една и пол чаша брашно

Една чаша зејтин

1 прашок за пециво

1 ванила

3 големи лажаици какао

100 гр сецкани ореви ( по желба)

Мерката се чаша се однесува на чаша од 250мл.

Сите состојки се мешаат и тестот се пече во намастено тавче.

Од кога ќе се испече се препачкува со 5 големи лажици џем од кајсии и врз џемот се става глазура од 150 гр чоколадо за готвење стопено со 4 лажици зејтин и малку вода.

 

 

 

Solena pita so orevi

Posted by: Marta

March 9th, 2014 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

500 gr kori zapeceni edna po edna od dvete strani na pleh od rerna za da dobijat rumena boja. (ima da se kupat i gotovi peceni kori vo Ramstor :)

500 gr orevi ( 300 gr se melat a 200 se seckaat)

1 prasok za pecivo

voda i zejtin

Se poparuvaat orevite so 400ml zovriena voda , se posloluvaat i se dodava prasokot za pecivo.

Prvata kora se krsi vo namastena tepsija i potoa vrz nea se redat ostanatite kori kako topcinja ( ili ruzicki) natopeni vo smesata od orevi. Koga ke se naredat korite se poprskuva so 1 casa kisela voda, se prekriva pitata so poslednata kora, se premackuva ubavo so zejtin i se pece vo zagreana rerna na 200 C okolu 30-40 minuti. (treba ubavo da porumeni i da se ispece pitata).

 

Sweet Potato and Cream Cheese Salad

Posted by: Marta

March 1st, 2014 >> САЛАТИ

1 кг сладок компир

250 гр крем сирење

100мл хопла

300 гр пржена сланина

мед (ако компирот не е доволно сладок)

сол, црн бибер

1 лажица суво грзоје

 

Компирот се пече во рерна. Додека е сеуште топол се лупи и се гмечи со вилушка ( не премногу како за пире).Во компирот се промешуваат сите останати состојки и се служи посипано  со суво грозје.

 

 

Кинеска Харусаме салата

Posted by: Marta

March 1st, 2014 >> САЛАТИ

500 гр оризови нудли

300 гр шунка

омлет од 3 јајца

1 краставица

3-4 моркови

за преливот потребни состојки

5-6 големи лажици соја сос

3 лажици балзамико оцет

1 лажица шеќер

3 лажици масло од сусам

сусам

Подготовка

Се варат нудлите, се цедат убаво и се мешаат со предгодно исецканиот зеленчук и шунка.Зеленчукот и шунката се сецкаат на тенки долги стапчиња. Се пржи омлет од јајцата и се сецка на ленти.се додава во нудлите,шунката и зеленчукот.Се преливаат со преливот од горе наведените состојки и се посипува со сусам.

 

Салата од пченка и сусам

Posted by: Marta

March 1st, 2014 >> САЛАТИ

состојки

1 кеса замрзната пченка (500гр)

40-50гр сусам

250гр крем сирење

200 гр павлака

сол

Подготовка

Се вари кратко пченката. Сусамот се пропржува без масло. Оладените пченка и сусам се мешаат со крем сирењето и павлаката и се посолува по вкус .

Ekzotik salata

Posted by: Marta

March 1st, 2014 >> САЛАТИ

Sostojki:

2-3 snopcinja praz (debeli kolku prst, zeleniot del okolu 15cm dolgi)

1 konzerva seckan na kocki ananas (800gr)

500gr vareno pilesko belo meso, ili telesko

5 vareni jajca

1 tegla majonez (720ml)

 

 

Podgotovka:

Prazot se secka na tenki krugcinja se stava vo sad i se posoluva.Vrz prazot se redat parcinjata iseckan ananas, vrz ananasot se redi iseckanoto meso i povtorno se posluva. Vrz mesoto se redat iseckanite vareni jajca i odozgora se preliva so majonezot (bez meshanje!). Se zatvara sadot so kapak i se ostava da odstoi 24h vo frizider. Sledniot den salatata se promesuva i se servira.