Турли тава

Posted by: Marta

September 14th, 2012 >> ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

1,5 кгр. мешано месо (свинско и телешко месо исечено на коцки)
200 гр. боранија
20-30 парчиња бамја
1 црн патлиџан
1 тиквичка
1/2 кгр. зелка
1-2 зелени пиперки
1-2 домати
1/2 кгр. компири
1/2 кгр. моркови
200 гр. масло
сол
бибер

Целиот зеленчук се чисти и се сече на парчиња и се става во тава (највкусно би било доколку турлитавата ја готвите во земјана тава). Убаво измешајте u пoсолете гo по вкус. Преку зеленчукот наредете ги парчињата месo претходно издинстани со малку масло и вода. Ставете вегета и бибер, прелијте со масло и ставете во рерна да се пече на темпераryра од 200°С, околу 2 часа.

This entry was posted on Friday, September 14th, 2012 at 14:42 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.