CUPCAKE – Чоколадни капкејкс

Posted by: Marta

July 23rd, 2012 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

За тестото потребно е
1 1/2 шоља брашно
1/3 шоља какао
1 мала лажичка ванила
1 мала лажичка прашок за пециво
1 мала лажичка сол
1 шоља шеќер
1/2 шоља зејтин
1шоља млеко
1/2 мала лажичка оцет

За кремот потребно е
3 лажици путер
120 гр чоколадо за готвење
5 лажици топло млеко
1 шољи шеќер во прав
1/4 мала лажичка сол
1/2 мала лажичка ванила

Сите состојки потребни за тестото се матат и се сипаат во хартиени калапчиња за мафини. Се печат во загреана рерна на 180Ц околу 20-тина минути. Со чепкалка за заби ќе проветите дали се печени боцкајќи ги во средината, доколку нема залепено од тестото на чепкалката тогаш тестото е печено. Додека колачињата се ладат го подготвуваме кремот ( популарно наречен фростинг). Чоколадото се топи на пареа, заедно со млекото, путерот, шеќерот во прав, солтта и ванилата. Потоа се остава во фрижидер неколку часа да се стврдне.Оладениот крем со шприц за декорација се става врз печените колачиња. Одозгора се декорираат по желба.

This entry was posted on Monday, July 23rd, 2012 at 20:48 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.