Шпагети со тиквички и ракчиња ( Fabio`s Shrimp Zucchini Pasta)

Posted by: Marta

May 26th, 2012 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Потребно

500 гр шпагети

1  тиквичка ( по можност темно зелена)

250 гр ракчиња

1 чешне лук

1 чаша бело вино

маслиново масло

магдонос

сол и бибер

Подготовка

Ситно се сецка лукчето и се запржува на повеќе маслиново масло. Се додава сецканата тиквичка ( не лупена), се пржи кратко па се додаваат ракчињата и виното, се наросува бибер и сол. Се вари додека виното не испари.  Шпагетите се варат во солена вода, се цедат и се мешаат во подготвениот сос, се додава ситно сецкан магдонос и се служи топло се разбира како и секоја друга паста :)

 

This entry was posted on Saturday, May 26th, 2012 at 12:52 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.