Солени ролати од палачинки

Posted by: Marta

May 26th, 2012 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Поребно е:

  • 200гр моркови
  • Сол
  • 200гр спанаќ
  • 1 кес. желатин
  • 600гр Крем сирење
  • 200гр – рендан кашкавал
  • бибер и сол
  • 12-палачинки
  • 200гр шунка

Подготовка:

Се вари морковот и се ренда на крупно ренде. Спанаќот се вари кратко во солена вода, се цеди и се сецка.Се подготвува желатинот ( по упатство од кесичката) и се замешува крем сирењето во него. Се додава ренданиот кашкавал, а потоа спанаќот и морковот, сол и бибер.Се става шунката на палачинката, потоа се става филот.Се сечат палачинките накосо и се сервираат.

This entry was posted on Saturday, May 26th, 2012 at 13:03 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.