Мусака од коприви

Posted by: Marta

April 22nd, 2012 >> ЗЕЛЕНЧУК

Состојки:

– 400 гр. млади коприви

– 800 гр. млади компири

– 100 гр. овчо сирење

– 100 гр. крем сирење

– 200 мл неутрална павлака

 

 

За бешамел сос:

– 1 лажица путер

– 2 лажици масло

– 2 лажици брашно

– 400 мл топло млеко

– сол и бибер

 

Подготовка:

Компирот излупете го и исечкајте го на тенки кругови, потоа сварете ги во солена вода. Пред да се сварат компирите, во нив додадете ги копривите и после пет минути процедете ги. Растопете го путерот, додадете малку масло и запржете го брашното, па додадете го врелото млеко и постојано мешајте. Зачинете по вкус и гответе додека сосот не се згусти. Во подмачкан огноотпорен сад ставете ги компирите измешани со копривите, прелијте ги со бешамел сос и промешајте. Потоа, смесата прелијте ја со павлака и посипете со изрендано сирење. Печете 40 минути на 200 степени.

This entry was posted on Sunday, April 22nd, 2012 at 15:10 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.