Дроб сарма

Posted by: Marta

April 7th, 2012 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

2 јагнешки марамици
1 комплет за дроб сарма(срце,џигер,крезли,бубрези…)
1/2 шоља ориз
1 китка кромидчиња млади
2 јајца
пола китка магдонос
1 коцка супа говедска
1 лажиче црвен пипер
сол и црн бибер

Комплетот за дроб сармата го ставаме со коцката супа да се свари околу 1 ч.Ги цедиме џигерите и другите ситнежи и ги сецкаме на многу ситни коцки.Во голема тава за пржење ги пржиме ситнежите и го додаваме оризот.Пропржуваме уште 2-3 мин.Тргаме од оган и ги ставаме сецканите кромидчиња,магдоносот,јајцата,зачините,промешуваме убаво и го динстаме додека не испари вишокот течност.Во тавче ја развлекуваме убаво марамицата,ја полниме со смесата и ја покриваме со другата марамица.Дроб сармата ја печеме околу 40 мин на 180 Ц.

This entry was posted on Saturday, April 7th, 2012 at 00:04 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.