ПОЛНЕТИ ЈАЈЦА

Posted by: Marta

February 24th, 2012 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, САЛАТИ

6 јајца
200 грама шунка (ситно сецкана или рендана)
100 грама рендан кашкавал
1 лажичка сол
1 лажичка сенф
2-3 лажички мајонез
Малку маслиново масло
Потребни се 6 тврдо варени јајца. Се сечат на пола и жолчката се трга на страна. Во тавче се става маслиновото масло се ставаат ситно исецканата шунка и малце се пропржува.Откако ќе се олади.се меша со жолчките, сол, сенф и мајонез за да се добие една хомогена смеса. Јајцата се полнат со смесата и одозгора се наросува ренданиот кашкавал.

This entry was posted on Friday, February 24th, 2012 at 16:11 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, САЛАТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.