Pastel de patata y carne

Posted by: Marta

February 10th, 2012 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

Потребни состојки

500 гр.мелено месо

1,5 кг компири

1 јајце

200 гр доматен сос

2-3 моркова

200гр рендан кашкавал

босилок,оригано,црн бибер,сол и вегета, магдонос

Подготовка

Меленото месо се запржува заедно со ренданите моркови, се додава сосот од домати, зачините, се посолува по вкус и се остава да се вари 10-тина минути.

Компирите се варат во вода со се лушпа. Сварените компири излупете ги и изгмечете ги како за пире. Додадете го јајцето и се убаво измешјате. Поделете го пирето на два дела. Во едниот дел додадете сецкан свеж магдонос.

Во намастено тавче ставете ја половината од пирето, израмнете убаво и потоа прелијте го месото одозгора. Израмнете повторно убаво па додадете го вториот дел од пирето со сецкан магдонос. Израмнете и посипете со рендан кашкавал. Запечете во рерна 15 -тина минути (додека не добие румена коричка одозгора).

 

 

This entry was posted on Friday, February 10th, 2012 at 16:23 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.