ПОДВАРОК СО МЕСО ОД МИСИРКА

Posted by: Marta

February 10th, 2012 >> ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

За подготовка на ова јадење  потребни се следниве производи:
1,5 кг. листови од кисела зелка
2 чадени мисиркини копани
2 бели меса од мисирка
100 гр. чадена сланина
1 мала лажица црн пипер
5-6 листа ловоров лист
масло за јадење

Киселата зелка се сецка ситно, Во намастена тепсија се реди зелката, месото, зачините , се затвара со алуминиумска фолија и се пече во рерна 90 тина минути. Потоа се вади фолијата, се промешува и се враќа во рерната да се запече уште минимум 1 час.

This entry was posted on Friday, February 10th, 2012 at 16:47 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК, МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.