Зелена салата со прелив и суво грозје

Posted by: Marta

February 10th, 2012 >> САЛАТИ

1 Зелена салата

2-3 Домати

100 гр пршута

100 гр кашкавал

50 гр суво грозје

Мајонез и павлака

зачини-вегета,оригано,босилок,бибер,сол

Зелената салата се сецка тенко,доматите се сечат на тенки резанки,пршутата исто така а кашкавалот на коцкички.Се додава сувото грозје, се прелива со маслиново масло се убаво се промешува.Мајонезот (2-3 големи лажици) со павлаката (околу 200гр.) се меша со зачините. салатата се прелива со преливот и лесно се промешува.

 

 

This entry was posted on Friday, February 10th, 2012 at 16:36 and is filed under САЛАТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.