Солен ролат со афион (мак)

Posted by: Marta

December 27th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Потребно:
10 јајца, 1 супена лажица сол, 7 супени лажици брашно, 100 грама афионово семе, 1 прашок за пециво; ЗА ФИЛ: 400гр. крем сирење, 250гр. шунка,2 лажици мајонез
или идеа за друг фил: 250гр.павлака, 400гр рендано овчо сирење и ситно сецкан свеж магдонос.

Начин на подготовка:

Се матат јајцата со рачна маталка со сол, подоцна го додаваме брашното, прашокот за пециво, афионовото семе. Смесата ја ставаме во плех на хартија за печење и го ставаме на 180 степени – 10 минути. Печеното тесто подоцна го виткаме во влажна крпа за да се излади. Го премачкуваме со филот и го виткаме ролатот. Ролатот го ставаме во ладилникот да се стегне еден час.

This entry was posted on Tuesday, December 27th, 2011 at 13:48 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.