Салата од јајца, салама и пиперки

Posted by: Marta

December 6th, 2011 >> САЛАТИ

Потребни состојки:
6 јајца
1 кесичка солени крекери
1 целер
2 зелена пиперка
200 гр. пилешка салама
200 гр. Кашкавал
300 гр. Мајонез
2 лажици млеко
1 главица кромид
Сол и црн пипер
6 лепчиња ( по можност коцкасти или кружни).

Подготовка:
Сварете ги јајцата во вода во која сте додале малку сол. Јајцата треба да бидат тврдо сварени. Откако ќе се сварат, тргнете ги од оган и оставете ги да се изладат.
Во посебен сад искршете ги крекерите на ситни парчиња. Потоа ситно исецкајте го целерот и кромидот и додадете ги во смесата. Саламата и кашкавалот изрендајте ги на ситната страна од рендето и додадете ги во смесата. Исецкајте ги пиперките на ситни коцкички и додадете ги. Откако ќе се изладат јајцата, изрендајте ги и додадете ги во смесата. Потоа наросете сол и црн пипер и додајте го мајонезот и млекото. Мешајте додека смесата не се соедини.
Вака приготвената салата можете веднаш да ја послужите.
Исто така, може да ја послужите со лепчиња. Врз лепчињата ставете од салатата со јајца, салама и пиперки и рамномерно распоредете. Ставете ги лепчињата во тава врз која претходно сте ставиле хартија за печење. Печете во рерна 4-5 минути на температура од 180 степени целзиусови.
Оваа салата може да Ви послужи како одлична ужинка или закуска на вашите забави.

This entry was posted on Tuesday, December 6th, 2011 at 14:09 and is filed under САЛАТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.