Динстан компир со портокал

Posted by: Marta

December 6th, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК

Потребни состојки:
1 кг. Компир
1 портокал
3 чешниња лук
3 големи лажици рузмарин
Сол и бибер
Масло за јадење

Припрема:
Излупете ги компирите и сварете ги во солена вода, па добро изцедете ги. Загрејте масло на оган, па додадете го рузмаринот и ситно сецканиот лук.
Откако кукот ќе се запржи, во тавата додадете рендана кора од портокал. Кога кората ќе добие арамелизирана боја, додадете ги варените компири и наросете сол и црн пипер. Динстајте ги компирите околу 5 минути, па тргнете ја тавата од оган и компирите прелијте ги со сок од портокал.

This entry was posted on Tuesday, December 6th, 2011 at 13:58 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.
2 Responses to “Динстан компир со портокал”

Gi napraviv kompirite so portokal, mmmmmm mnogu se vkusni :)

dojdi utre kaj mene zaedno da gi pravime :)