Пилешко со димен пршут

Posted by: Marta

December 1st, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ


4 пилешки стека (бело месо)
500 гр. свежи печурки
200 гр. димен пршут
500 мл. павлака за готвење (хопла)
вегета, сол

Подготовка
Белото месо сварете го во вода со вегета. Пршутот исецкајте на тенки ленти го и запржете го на врел зејтин, додадете ги на крупно исецканите свежи печурки и динстајте ги околу 7-10 минути. Потоа додадете ги исечени на ленти (широки околу 1 цм) пилешките стекови. Промешајте се заедно и прелијте со хоплата. Оставете да се вари 10 минути за да се соединат вкусовите.Сервирајте со варен компир, морков, брокула.

This entry was posted on Thursday, December 1st, 2011 at 09:55 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.