Чоко – кокос ролат

Posted by: Marta

November 25th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ


1 жолт фил:
1/2 путер
250гр шеќер во прав
1 жолчка
200гр кокос
1 кесичка ванилин шеќер

2 кафеав фил:
300 гр. мелени кекси
2 големи лажици какао
100 гр шеќер во прав
1 чашка рум
2 шољички за кафе млеко

Се замесуваат двете смеси (одвоено се разбира). Н фолија за завиткување храна ( кеса) се натапкува прво кафеавата смеса (фил) како кора со иста дебелина (околу 1/2 цм) па врз таа кора се натапкува жолтиот фил.Со помош на фолијата се витка во ролат. Се остава во фрижидер да се стегне пред служење.Се сече на тркалца од 1 цм.

This entry was posted on Friday, November 25th, 2011 at 15:40 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.