Њоки од тиквички

Posted by: Marta

November 19th, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

400гр. тиквици
300гр. варен компир
350гр. брашно
1 јајце
50гр. путер
20гр. пармезан
сол

Компирот сварете го со лушпа. Тиквиците исечете ги на поголеми коцки и сварете ги кратко (околу 5 минути) во зовриена вода. Исцедете ги убаво. Топлиот компир излупете го и испасирајте го. Тиквиците изблендирајте ги и помешајте ги заедно со компирот, јајцето и пармезанот. Потоа со рака замесете тесто додавајќи брашно. Количината на брашното зависи од влажноста на тиквиците. Кога ќе добиете убаво мазно и потврдо тесто, на набрашнета површина обликувајте тенки кобасици и сечете на парченца не поголеми од 1 цм. Сварете ги њоките во зовриена посолена вода. Њоките се варени кога ке испливаат на површината на тенџерето. Слушете ги сос сос од домати или шунка. (рецептите за сосови ке ги најдете во категоријата сосови и преливи )

This entry was posted on Saturday, November 19th, 2011 at 13:49 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.