Прелив од шунка

Posted by: Marta

November 19th, 2011 >> СОСОВИ И ПРЕЛИВИ

1/2 кромид
150гр.шунка
100гр.гауда
50гр. путер
300 мл. неутрална павлака за готвење
магдонос,сол,бибер

Изрендајте го ситно кромидот, и испржете го на 50гр. путер. Додадете ја ситно исецканата шунка. Кога шунката благо ќе се зарумени, додадете ја ренданата гауда и павлаката и варете не повеќе од 5 минути.Зачинете со ситно сецкан свеж магдонос, сол и бибер и топлиот прелив прелијте го преку њоките или пастата.

This entry was posted on Saturday, November 19th, 2011 at 13:54 and is filed under СОСОВИ И ПРЕЛИВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.