Печен компир со бадеми

Posted by: Marta

November 18th, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
•1 лажици Сол
•50 мл Масло
•1 главица кромид
•1 кг Компир
•150 грама Бадеми
•100 грама Кисела павлака
•малку Црн бибер

ПОДГОТОВКА:
Во тава загрејте го маслото, па додадете ги кромидот и бадемите.
Пржете додека кромидот и бадемите не добијат светла боја.
Потоа, смесата ставате ја во тава за печење, па вмешајте ги компирите исечени на парчиња, солта, биберот и павлаката.
Печете на ниска температура со повремено мешање, додека компирите не добијат убава светла боја.

This entry was posted on Friday, November 18th, 2011 at 13:26 and is filed under ЗЕЛЕНЧУК. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.