Париска Шницла

Posted by: Marta

November 18th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
•3 Јајца
•малку Мешан зачин
•80 грама Путер
•малку Сол
•800 грама Телешко
•малку Црн бибер

ПОДГОТОВКА:
Месото посолете го и наросете го со црн бибер, потоа извалкајте го во брашното.
Во плитка тава полека растопете го путерот. Шницлите пржете ги од двете страни по 5 минути. Извадете ги.
Изматете ги јајцата, зачинете ги со бибер и сол. Додадете го сецканиот зелен зачин.
Ставете и испечете во огноотпорно тавче. Шницлите обложете ги со омлетот.
Наредете ги на загреана чинија за сервирање, прелејте со сокот од печење и украсете со домати.Како гарнир одлично оди со грашок.

This entry was posted on Friday, November 18th, 2011 at 13:19 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.