Лесна торта со бадеми

Posted by: Marta

November 18th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Потребни состојки:
5 жолчки
200 гр. шеќер во прав
600 гр. мелена плазма
100 гр. мелени бадеми
125 гр. путер
2 дл. сок од праска
1 пакување шлаг
2 реда чоколадо за готвење

Припрема:
Во тенџере на оган загрејте вода, а врз тенџерето ставете сад во кој ќе ги додадете разматените жолчки и шеќерот.
Мелената плазма измешајте ја со мелените бадеми, а смесата прелијте ја со сок од праска и мешајте се додека не се соедини. Додадете го кремот од жолчки и потерот кој претходно сте го изматиле со миксер.
Оформете ја тортата во посакуваниот облик и оставете ја 15 минути во фрижидер да се излади. Потоа премачкајте ја со приготвениот шлаг и изрендајте го чоколадото. Украсете ја тортата со вашите омилени мини колачиња.

This entry was posted on Friday, November 18th, 2011 at 13:37 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.