Елбасан тава

Posted by: Marta

November 18th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
•малку Сол
•200 милилитри масло
•5 чешниња лук
•500 грама кисело млеко
•1 лажици вегета
•3 Јајца
•2 кг Јагнешко
•малку црн пипер

ПОДГОТОВКА:
Измиеното месо (цело парче) се посолува, се мачка од сите страни со вегета и црн пипер, добро се премачкува со масло и се става во земјена тава да се пече.
Повремено по едно парче месо се вади од тавата, се сече на парчиња и се враќа во тавата во која се печеше.
Потоа се мати киселото млеко со јајцата, се додава ситно исецканиот лук, сол и се прелива месото.
Се враќа во рерната да се потпече.
Се служи тавата во која се печело.

This entry was posted on Friday, November 18th, 2011 at 13:13 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.