Запечени јуфки

Posted by: Marta

November 17th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ПОСНИ РЕЦЕПТИ


Обожавам јуфки!
После варени јуфки со и без доматен сос што за мене се класика и незаменливи, еве еден интересен рецепт за запечени јуфки. Сем во приготвувањето трикот е и од кој производител ќе купите јуфки.Тетовските се супер!Тетовски јуфки имате во секој маркет, побарајте го пакувањето. Во тава ќе ставите зејтин прво и ќе ги запржите на тивко. Повеќето треба да добијат светло-кафеавкаста боја, никако црна!
Потоа ги полевате со вода колку да се покријат, значи не до врв од тавата и оставате да провријат на рингла а потоа ги ставате ад се печат во загреана рерна. Се служат со рендано сирење.( за пост се разбира се служат без сирење)

This entry was posted on Thursday, November 17th, 2011 at 20:33 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ПОСНИ РЕЦЕПТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.