Archive for November, 2011

Чоко – кокос ролат

Posted by: Marta

November 25th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ


1 жолт фил:
1/2 путер
250гр шеќер во прав
1 жолчка
200гр кокос
1 кесичка ванилин шеќер

2 кафеав фил:
300 гр. мелени кекси
2 големи лажици какао
100 гр шеќер во прав
1 чашка рум
2 шољички за кафе млеко

Се замесуваат двете смеси (одвоено се разбира). Н фолија за завиткување храна ( кеса) се натапкува прво кафеавата смеса (фил) како кора со иста дебелина (околу 1/2 цм) па врз таа кора се натапкува жолтиот фил.Со помош на фолијата се витка во ролат. Се остава во фрижидер да се стегне пред служење.Се сече на тркалца од 1 цм.

Портокал коцки

Posted by: Marta

November 25th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

500 гр. мелен кекс
250гр. путер
Шербет од 500гр. шеќер и 150 гр. вода
2 ванили
2 портокали
200 гр. чоколадо за готвење

Подготовка
Сварете го шербетот( водата и шеќерот се варат 5 минути од моментот кога водата ќе зоврие), додадете го сокот од исцедените портокали и изренданата кора од портокалите и ванилите. Додадете го путерот и почекајте да се растопи во топлиот шербет. Потоа додадете ги мелените кекси и убави промешајте. цмесата истурете ја во тавче обложено со прозирна фолија (кеса). Кога ќе се излади прелијте со растопено 200 гр. чоколадо за готвење. (чоколадото се топи на пареа со 1 лажица путер). Од кога чоколадото ке се стврдне колачот исечете го на коцки. Како декорација врз секоја коцка моете да ставите зашеќерена кора од портокал.

Solenite kolacinja na Lici

Posted by: Marta

November 25th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ


5 jajca , 100 gr sunka
100 ml zejtin , 100 gr sirenje
1/2 sok od limon, 100 gr kaskaval
100 gr brasno, seckan magdonos
1 pecivo, 2 svezi morkovi

Sunkata,kaskavalot,sirenjeto i morkovite se seckaat na kocki.
Jajcata se matata so mikser,se dodava sokot od limon,zejtinot i seckanite sunka,sirenje i kaskaval so se magdonosot.Potoa se dodava brasnoto i pecivoto.
Se stava vo podmackano plehce ili kalapce(so zejtin i prezla). Moze da se pecat i vo kalapi za mafini , pa ke dobiete soleni kolacinja.Se pece 40 min na 250 stepeni.

Мафини со портокал

Posted by: Marta

November 25th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Потребни состојки:
– 3 јајца
– два портокали
– 200 грама брашно
– 150 грама шеќер
– 100 ml кисела павлака
– 100 грама путер
– 1 кесичка прашок за пециво
– шеќер во прав

Начин на подготовка:
Соединете ги шеќерот и јајцата додека ги матите со миксер. Постепено додавајте брашно кое е претходно измешано со прашокот за пециво, а потоа додајте ги и растопениот путер, рендана кора од портокал и киселата павлака. Штом смесата добро ќе се соедини, наполнете ги калапчињата. Потоа „мафините“ печете ги во рерна на температура од 180 степени, околу 20 минути. Направете „дупчиња“ со чепкалка во „врелите“ мафини, а потоа посипете со сок од портокал. Пред да ги послужите, може да ставите и шеќер во прав.

Горанска пита или познато како- Goranski nadjev

Posted by: Marta

November 23rd, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Потребни состојки
12 јајца
50гр димена сува сланина
250 грама шунка
100 гр.перца од млад кромид
250гр, бајат леб или 4 бајати земички
1/2 лажиче бибер
1 лажица вегета
и за подмачкување на тавчето путер и лебни трошки
Подготовка
Сланината, шунката и лебот исечете ги на коцки. Во изматените јајца додадете ги биберот , вегетата и сецканите сланина, шунка и леб. Во тавче или калап намачкан со путер, посипете ги лебните трошки и потоа истурете ја смесата од јајца. Покријте со алуминиумска фолија и ставете го калапот во друго поголемо тавче во кое сте ставиле вода. Така тавчињата ставете ги во загреана рерна да се пече горанската пита околу 50 минути на 200°C. Кога е печена извадете ја од тавчето исечете на кришки и служете со павлака, сирење, ајвар…

Шпагети карбонара (Pasta alla carbonara)

Posted by: Marta

November 23rd, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

300 гр. сланина (панцета)
4 јајца
500 гр шпагети
100гр. пармезан
сол, бибер и маслиново масло
Сланината( или панцетата) се сецка на коцкички и се пржи во маслиново масло. Шпагетите се варат во посолена вода. Се матат јацата, и во изматените јајца се додава сол, бибер,изрендан пармезан и испржената сланина (панцета) и се убаво се промешува. Сварените шпагети (топли и се разбира убаво исцедени од водата)се мешаат заедно со јацата и сланината и се служат поросени со рендан пармезан и ситно сецкан магдонос ( по желба)

Прелив од шунка

Posted by: Marta

November 19th, 2011 >> СОСОВИ И ПРЕЛИВИ

1/2 кромид
150гр.шунка
100гр.гауда
50гр. путер
300 мл. неутрална павлака за готвење
магдонос,сол,бибер

Изрендајте го ситно кромидот, и испржете го на 50гр. путер. Додадете ја ситно исецканата шунка. Кога шунката благо ќе се зарумени, додадете ја ренданата гауда и павлаката и варете не повеќе од 5 минути.Зачинете со ситно сецкан свеж магдонос, сол и бибер и топлиот прелив прелијте го преку њоките или пастата.

Њоки од тиквички

Posted by: Marta

November 19th, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

400гр. тиквици
300гр. варен компир
350гр. брашно
1 јајце
50гр. путер
20гр. пармезан
сол

Компирот сварете го со лушпа. Тиквиците исечете ги на поголеми коцки и сварете ги кратко (околу 5 минути) во зовриена вода. Исцедете ги убаво. Топлиот компир излупете го и испасирајте го. Тиквиците изблендирајте ги и помешајте ги заедно со компирот, јајцето и пармезанот. Потоа со рака замесете тесто додавајќи брашно. Количината на брашното зависи од влажноста на тиквиците. Кога ќе добиете убаво мазно и потврдо тесто, на набрашнета површина обликувајте тенки кобасици и сечете на парченца не поголеми од 1 цм. Сварете ги њоките во зовриена посолена вода. Њоките се варени кога ке испливаат на површината на тенџерето. Слушете ги сос сос од домати или шунка. (рецептите за сосови ке ги најдете во категоријата сосови и преливи )

Kikiriki valjušci

Posted by: Marta

November 18th, 2011 >> ЗЕЛЕНЧУК, САЛАТИ

POTREBNO JE
250 g „prezident somborske fete“, 2 kašike kisele pavlake, 250 g mlevenog prženog kikirikija, 5 kiselih krastavčića, 200 g obarenog pirinča, 100 g prezli od slanih krekera

PRIPREMA
Umutite izgnječenu fetu s kiselom pavlakom, pa u tu masu dodajte kikiriki, obareni pirinač i seckane kisele krastavčiće. Lagano izmešajte i od sjedinjene mase pravite kuglice ili krokete i stavite ih da se dobro ohlade. Pre posluživanja svaki uvaljajte u prezle od slanih krekera.

Kafene tubice sa crnom i belom čokoladom

Posted by: Marta

November 18th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Testo :
200 grama brašna.
120 grama putera.
60 grama šećera u prahu.
2žumanca.
2 kašike mlevene kafe.
Krem :
750 ml mleka.
3pudinga od vanile.
250 grama putera.1
00 grama bele čokolade.
10 kašika šećera.
Glazura :
50 grama crne čokolade.
1 kašikica putera

Postupak pripreme:
1.Testo: od svih sastojaka za testo, umesti glatko testo, pa ostaviti da odleži u kesi 30-ak minuta.

2.Razviti testo u tanju ploču, pa iseći na pravougaonike tako da se njima mogu obmotati metalni štapići-modle. Obmotati modle sa testom i malo valjati, da se dobro spoje krajevi i ne vidi prelaz. Peći dok ne porumeni na 180 stepeni oko 12 minuta. Kada se ispeče, skinuti testo sa modli i ostaviti da se hladi.

3.Crnu čokoladu i puter otopiti na pari i dobro sjediniti da se dobije glazura, pa u nju umakati svaki vrh tubica i ostaviti da se ohladi.

4.Krem: Skuvati puding sa šećerom, i dok je još vruć dodati mu belu čokoladu izlomljenu na parčad, mešati dok se ne otopi. U prohlađen puding dodati umućen puter i sve dobro sjediniti.

5.Krem staviti u špric i puniti tubice.