Шпагети ала Норма (Spaghetti alla Norma)

Posted by: Marta

October 31st, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ПОСНИ РЕЦЕПТИ

500 гр тестенини
500 гр пелати
200 гр свежи домати
2 чешниња лук
маслиново масло
сол и бибер
свеж босилок
2 модри патлиџани
10-тина масилинки по желба
пармезан или тврдо сирење, по желба (за пост се разбира сирењето се изоставува од рецептов)
Подготовка: Сварете ги тестенините во солена и врела вода. Модрите патлиџани излупете ги и иселете ги на подебели тркалца. На маслиново масло запржете ситно сечкан лук. Потоа ставете ги пелатите, грубо исечкани. Додадете ги сецканите маслинки, доматите,посолете и побиберете. Пред крај, ставете ги ливчињата босилок, искинати на парчиња. парчињата модри патлиџани пржете ги во тавче со врело масло и потоа измешајте ги со сосот од домати. Сварените тестенини ставете ги во сосот и убаво измешајте.Пред служење посипете со рендан пармезан или друго тврдо сирење по желба.

This entry was posted on Monday, October 31st, 2011 at 15:20 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, ПОСНИ РЕЦЕПТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.