ТОПЧИЊА ОД ЧОКОЛАДА И КАФЕ

Posted by: Marta

October 31st, 2011 >> ПОСНИ РЕЦЕПТИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Состојки: 340 гр. шеќер 5 лажици вода 280 гр. бадеми 3 лажици варено кафе 40 гр. чоколада за готвење Од шеќерот (280 гр.) и водата сварете шербет. Тргнете го од оган и додадете ги излупените и исечканите бадеми. Од таа смеса правете топчиња. Направете глазура од 60 гр. шеќер, 3 лажици варено црно кафе и 40 гр. чоколада за готвење, па во таа смеса секое топче топете го, а потоа валкајте го во крупно рендана чоколада. Исушете ги и потоа служете ги.

This entry was posted on Monday, October 31st, 2011 at 10:42 and is filed under ПОСНИ РЕЦЕПТИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.