Ќофтиња од риба со сусам

Posted by: Marta

October 28th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • 100 грама сусам
  • малку   Сол
  • 50 грама презла
  • зејтин (за пржење)
  • 500 грама Лосос
  • 1   Јајце
  • сецкан свеж магдонос , сол и бибер

ПОДГОТОВКА:

Во блендер го ставаме предходно свареното месо од риба исчистено од коски и го миксаме.

Измиксаното месо од блендерот го претураме во поголем подлабок сад.

Јајцето го кршиме и го додаваме во садот.

Посолуваме, наросуваме мелен црн пипер, додаваме маслиново масло , магдонос и 2 лажици лебни трошки и мешаме со лажица.

Во садот со преостанатите лебни трошки додаваме половина од сусамот и промешуваме.

Земаме од смесата од длабокиот сад и формираме тркалезни ќофтиња со големина на орев.

Секое ќофте го валкаме во мешавината од лебни трошки и сусам. Ќофтињата ги пржиме во загреано масло.
 

 

This entry was posted on Friday, October 28th, 2011 at 14:18 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.