Солен куглов

Posted by: Marta

October 27th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

250гр. брашно
1 јајце
1 квасец
150мл. млеко
1лаж. шеќер
200гр. свински врат,кулен или димена сланина
200гр. сирење
сол, црн бибер и зачини по желба( копар, магдонос…)
Се пече во куглов подмачкан со маргарин
Квасецот се раствора со малку млеко шеќер, брашно и сол. Се замесува со брашното, јајцето и преостанатото млеко. Се сецкаат свинскиот врат и сирењето и се заедно се меша и се става во кугловот. Се остава да стаса па се пече.

This entry was posted on Thursday, October 27th, 2011 at 10:50 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.