Солена дипломат торта

Posted by: Marta

October 27th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, САЛАТИ

Тесто:
4 јајца
200гр кисела павлака
1 пециво
4лажици брашно
1 лажичка сол

Фил:
200гр сирење
200гр кисела павлака
300гр шунка
100гр мајонез
100гр кашкавал

Начин на подготовка:
Тесто: Јајцата, павлаката, пецивото, брашното и 1лаж.сол се мешаат заедно и смесата се става да се пече во подмачкан сад, се пече на 200 степени.
Фил: Сирењето се ренда со ренде , се меша заедно со павлаката и се премачкува испеченото тесто. Откако ќе се премачка одозгора се ренда шунката. Потоа се премачкува со мајонез и одозгора се ренда кашкавалот.

This entry was posted on Thursday, October 27th, 2011 at 10:38 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ, САЛАТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.