Пита со суви сливи и вино

Posted by: Marta

October 25th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

500 гр.тенки кори
250 гр.путер
фил: 200 гр. шеќер, 1 кесичка цимет во прав, 250 гр суви сливи, 200 мл црвено вино,200 гр чоколадо за готвење.

Се сецкаат сувите сливи и се варат со шеќерот, виното и циметот околу 15-тина минути. Се трга од оган и во топлиот фил се додава чоколадото, убаво се промешува за да се растопи.

Во друг сад се растопува путерот и со растопениот путер се попрскива секоја од корите редејќи ги во тепсијата. На секоја 3-4 кора се мачка филот со сливите. Постапката се повторува се додека има фил и кори. последната кора увао се премачкува со растопениот путер, се сече питата на коцки и се става да се пече во предходно загреана рерна на 180С додека убаво не порумени. Се сужи оладена посипана со шеќер во прав.

This entry was posted on Tuesday, October 25th, 2011 at 21:20 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.