Баклава со ореви и лешници

Posted by: Marta

October 25th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

За баклавата со лешници се потребни 500 гр кори за баклава.7 јајца се матат со 300 гр шеќер, откако убаво ќе се изматат се додава 250 мл зејтин и едно пециво. Смесата се меша со лажица. Настрана во друг сад се меша 300 гр мелени ореви и 100 гр мелени потпечени лешници.Се зема правоаголно тавче средна големина, се намрсува со масло и се става кората, се попрскува со филот од јајца, и втората кора исто така и третата. На третата кора се става од смесата со мелени ореви и лешници. Постапката се повторува додека не ги потрошиме сите кори.Баклавата се попрскува со зејтин и се пече на 200 степени околу 30-40 мин. во зависност од рерната. Се вари шербет од 900 гр шеќер, 800 мл вода, 1 ванила и пола лимон. Се вари да се згусне околу 5 мин и се попарува оладената баклава. Се сервира ладна.

This entry was posted on Tuesday, October 25th, 2011 at 21:00 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.