Чудо од чоколадо

Posted by: Marta

October 21st, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Потребно
за тесто:
4 јајца
100гр шекер
200гр путер
100гр чоколадо + 100гр чоколадо за преливање
4 лажици брашно
1 пециво
150гр сецкани бадеми или лешници

 

крем:
500мл слатка павлака
200гр чоколадо
2-3 лажици шекер

Подготовка
Се матат жолчките со шеќерот и му се додаваат стопениот путер чоколадо,па брашното со пецивото и на крај снегот од белките па бадемите или лешниците.Се пече во помала правоаголна тава на 180 степени 20-тина мин.Откако ќе се испече се боцка тестото со вилушка.
крем:На тивок оган се ставаат сл.павлака,чоколадото и шеќерот,се мешаат повремено додека не зовријат.Се трга настрана малку да се олади и додека е топло и тестото и кремот се истура врз тестото.На  павлаката не и треба миксирање,ќе се стегне по неколку часа.Прво се остава на собна температура а потоа се става во фрижидер убаво да се стегне.Од кога колачот ќе се олади се прелива со 100 гр. растопено чоколадо.

Колачево го јадевме благодарение на вештите раце на Ане и бадемите на Тања :)

 

This entry was posted on Friday, October 21st, 2011 at 10:26 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.