Егзотик Торта

Posted by: Marta

October 21st, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

                                                                                             Потребно:

За тесто:10 белки се  матат со 200 гр шеќер во прав,300 гр сецкани ореви(потпечени)2-3 лаж.оцет,може 3-4 лажици брашно и малку пециво. 

Прв фил:4 жолчки,4 лажици  шеќер во прав се варат на пареа,потоа се додаваат 3 лажици густин измешан со 1 филџан млеко и се вари густ крем.Откако ке се олади се додава 150 гр изматен путер. 

Втор фил:6 жолчки ,4 лажици шеќер во прав се варат на пареа,се додава 200 гр чоколадо,и откако ке се олади се додава 1 изматен путер.

Тестото се сече на 3 дена и наизменично се филува со двата фила.

This entry was posted on Friday, October 21st, 2011 at 11:57 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.