Салата со урда

Posted by: Marta

October 20th, 2011 >> САЛАТИ

1кг. урда,250 гр.шунка,1 свежа краставица,1 морков,150 гр.ореви,200гр. путер,250 гр. мајонез,2 лаж.сенф,150гр. маслинки,сол и црн пипер.Оревите ситно ги сечкаме.Шунка и двете третини од краставицата ги сечкаме на коцки.Парчињата шунка и краставица ги додаваме во садот со урдата.Потоа во садот ги додаваме сенфот,мајонезот,сечканите ореви и маргаринот и мешаме додека не добиеме хомогена смеса.Посолуваме,наросуваме мелен црн пипер и промешуваме.

This entry was posted on Thursday, October 20th, 2011 at 14:23 and is filed under САЛАТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.