Пилешка бадем салата

Posted by: Marta

October 20th, 2011 >> САЛАТИ

За пилешкото: – 1.3 кг. пилешко месо – неколку зрна црн бибер и ловоров лист – 2 лажички ким – една рака бадеми

За сосот: – 2 лажици павлака – 3 лажици мајонез – 2 исцедени лимона – 1 краставица исецкана на ситни коцки – свеж босилок

Подготовка: Пилешкото месо заедно со биберот и ловоровиот лист ги ставаме во тенџере со вода и го вариме околу 40 минути. Го оставаме да се олади во истата вода, а потоа го сецкаме на ситни парчиња. Кимот и бадемите ги пропржуваме во суво тавче и ги оставаме да се оладат. Во садот каде ќе ја сервирате салатата, најпрво ставете ги павлаката, мајонезот и лимонот и добро промешајте. Потоа додадете го пилешкото месо, краставицата, кимот и бадемите, како и свеж босилок и измешајте ја смесата. Одозгора ставете парчиња зелена сезонска салата (марула, рукола)

This entry was posted on Thursday, October 20th, 2011 at 14:28 and is filed under САЛАТИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.