Крем канелони со пилешко

Posted by: Marta

October 20th, 2011 >> МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

потребни производи:

– 2 пилешки копани со поткопани
– 225 гр. канелони
– 175 гр. шунка
– 220 гр. свежи шампињони
– 450 гр. спанаќ
– 40 гр. пармезан
– 175 гр. сирење
– 80 гр. путер
– 2 лажици брашно
– 150 мл. павлака
– 100 мл. бело вино
– 1 пилешка коцка за супа
– неколку гранчиња босилок
– половина кафена лажица сува мајчина душичка
– 3 чешниња лук
– масло за јадење
– сол и црн пипер

подготовка

На пилешките копани им ја засекуваме и им ја отстрануваме кожата. Копаните ги ставаме во тенџере. Во тенџерето налеваме вода. Потоа тенџерето го ставам на оган. Водата во друго тенџере на оган ја посолуваме. Додавам масло за јадење. Водата во тавата на оган ја посолуваме. Канелоните ги ставаме да се варат, во тенџерето со вода, сол и масло. Во посолената зовриена вода во тавата го ставаме претходно исчистениот спанаќ да се обари. Листовите спанаќ ги притискаме за да бидат покрини со вода. Тенџерето со канелоните го тргаме од оган. Содржината ја истурам во цедалка. Ги плакнеме канелоните со студена вода. Откако ќе се исцедат ги ставаме канелоните во поголем длабок сад. Тавата со обарениот спанаќ ја тргаме од оган. Содржината ја истураме во цедалка. Го плакнеме спанаќот со студена вода. Го цедиме спанаќот притискајќи го со рака. Исцедениот спанаќ го ставам во подлабок сад. Во тенџере налевам вода. Тенџерето го ставаме на оган. Во тенџерето ја додаваме коцката да се вари супа. Шампињоните ситно ги сечкаме. Користиме шампињони од производството на Бонум. И чешнињата лук ситно ги сечкаме. На оган ставаме тава за пржење и во неа масло да се загрее. На загреаното масло ги ставаме исечканите шампињони да се пржат. Додаваме уште масло во тавата. Во тавата го додаваме исчканиот лук. Промешуваме. Спанаќот уште еднаш го цедиме со раце. Потоа го сечкаме спанаќот. Исечканиот спанаќ го додаваме во тавата на оган. Во тавата додаваме путер. Посолуваме. Наросуваме мелен црн пипер. Промешуваме. Ја тргаме тавата од оган. Шунката ја сечкаме на коцки. Тенџерето со свареното пилешко месо го тргаме од оган. Содржината ја истураме во цедалка. Го плакнеме месото со студена вода. Ги враќаме копаните во тенџерето. Во тенџерето налеваме вода. На оган ставаме тава за пржење и во на путер да се растопи. Во тавата додаваме и масло за јадење. На загреаната мрснотија го ставаме брашното да се пржи. Мешаме за време на пржењето. Во тавата со црпалка додаваме од супата од коцка. Продолжуваме да мешаме со жица за матење. Го додаваме и белото вино. Во Бешамел сосот ја додаваме павлаката. Мешаме со жицата и го исклучуваме огнот. Мајчината душичка и босилокот ситно ги сечкаме. Потоа ги додаваме во Бешамел сосост. Пилешкото мсо го чистиме од коските. Месото ситно го счкаме. Исечканото месо го додаваме во тавата со Бешамел сосот. Во тавата ја додаваме шунката. Промешуваме. Во тавата го рендаме сирењето. Промешуваме. Ја ставаме тавата на работната маса. Тавата за печење ја попрскуваме со масло за јадење. Со четка ја намрснуваме целата внатрешност на тавата. Во тавата ги ставаме шампињоните со спанаќ. Смесата од пилшко и шунка ја полниме во готварски шприц. Со помош на шприцот ги полниме канелоните. Потоа ги редиме во тавата за печење. Преостанатото сирење го рендаме во тавата со преостанатото пилешко и шунка. Го додаваме пармезанот. Промешуваме. Во тавата додаваме една црпалка супа. Со овој прелив ги преливаме полнетите канелони. Во тавата за печење ја налеваме преостанатата супа. Ја затвораме тавата со висококвалитетна Фино алуминиумска фолија. Ја ставаме тавата во рерна. Печеме 35 минути на температура од 200 степени. Ја вадиме тавата од рерна. Канлеоните со пилшко ги вадиме од тавата и ги ставаме на чинија за сервирање.

This entry was posted on Thursday, October 20th, 2011 at 11:23 and is filed under МЕСО, РИБА, МОРСКИ ПЛОДОВИ, ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.