Царски колач

Posted by: Marta

October 13th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

 Се матат 10 белки со 250 гр шеќер и се додава

75 гр стопен путер,
100 гр брашно,
250 гр мелени ореви,
1 пециво и 1 ванила
Се потпекува на тивко околу 15 мин на 150 во плех 40х28
и кога е полупечено се премачкува со
10 жолчки изматени со 10 лажици шеќер
и се пече на 150 скоро 1 час (т.е се суши).
Кога ќе се олади се филува со со фил од:
1 помала шоља  млеко зоврива со 250 гр шеќер
100 гр чоколадо,250 гр  путер,
250 гр ореви .
Од горе се посипува со мелени ореви.

This entry was posted on Thursday, October 13th, 2011 at 12:35 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.