Панцероти

Posted by: Marta

October 13th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

1 стасан квасец,

1,5 лажиче сол,
250 гр. кисело млеко,
малку сода бикарбона или прашок за пециво и брашно по потреба.
Се меси стасува и се сучи кора од која се вадат кругови со голема чаша.
Се филуваат со кашкавал шунка и оригано.(може да се филуваат и со кечап и сирење)
Се свиткуваат и притискаат по краевите да се залепат или се сечат со модла.
Се пржат во врел зејтин
се служат со тартар сос (рендани кисели  краставички и мајонез)
 
This entry was posted on Thursday, October 13th, 2011 at 12:54 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.