Колач со тиква и портокали

Posted by: Marta

October 13th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

 
Се ренда средна тиква (да има една длабока чинија) која се
пропржува со 2 лажици зејтин и се остава да се лади .
Се матат 2 јајца и се додава мешајќи со миксер по наведениот редослед:
1/2 шоља шекер,1 лажица мед,
1/4 шоља масло и 1/3 шоља млеко.
Се исклучува миксерот па се додава мешајќи со лажица:
1,5 шоља брашно (Може пола мелени бисквити пола брашно),помешано со :
1 лажичка пециво,1 лажичка сода бикарбона,
1 лажичка цимет,1/2 лажичка мешан зачин
(може морско оревче,каранфилче,ванила и др),
1/4 лажичка сол,тиквата , 1/2 шоља мелени ореви и
2 лажици сецкани ореви, рендан портокал.
Се пече во тепсија бр 28 ,на 200 ,околу 25 мин.Се украсува со зашеќерена кора од портокал.
This entry was posted on Thursday, October 13th, 2011 at 12:46 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.