Гриз алва со кокос

Posted by: Marta

October 11th, 2011 >> ПОСНИ РЕЦЕПТИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Во тенџере се ставаат 3 лажици зејтин и 1 коцка маргарин
и на нив се пржи 500 гр. гриз додека не порумени (на тивок оган).
Потоа се додаваат:
3 лажици какао
2 црни чоколади за готвење
3 лажици брашно
200 гр. мелени ореви
350 гр. шеќер
700 мл. вода
1 кесичка ванилин шеќер

Се вари додека не се згусне, со постојано мешање. Потоа смесата се става во подмачкано тавче
и одозгора се посипува со 100 гр. кокос. Кога ќе се излади може да се сече на парчиња.

This entry was posted on Tuesday, October 11th, 2011 at 13:56 and is filed under ПОСНИ РЕЦЕПТИ, ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.