Чоколадна мока со цимет – кaфе

Posted by: Marta

October 10th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Потребни состојки:
40 г млечно чоколадо, исечкано
200 мл инстант кафе
100 мл пола-пола (90мл млеко 90мл слатка павлака)
шлаг
1 цимет стапче
1 лажичка цимет во прав

Начин на подготовка:

 Ставете го чоколадото во тенџере и истото поставете го врз друго во кое ќе врие вода. Откако чоколадото ќе се стопи, додадете го микост од слатка павлака и млеко и мешајте додека смесата целосно не се соедини. На крајот додадете го кафето и скоро целиот цимет и мешајте додека не добиете фина пенлива смеса.
Сервирање: Ова кафе може да се служи на два начина. Едниот начин е веднаш да го послужите додека е топло, сипувајќи го во поголема шолја. Другиот начин е да го тргнете од оган да се олади, потоа да го оставите 1 час во фрижидер и на крајот да го послужите во висока стаклена чаша. Во двата случаи се декорира со шлаг, цимет стапче и цимет во прав.

This entry was posted on Monday, October 10th, 2011 at 14:18 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.