Француска супа со кромид

Posted by: Marta

October 10th, 2011 >> ЧОРБИ, СУПИ

Потребно: •една векна француски багет •супа од една зеленчукова коцка •маслиново масло или растопен путер •1/4 чаша коњак •2 главици кромид •200 гр. швајцарски кашкавал (или  кашкавал по ваша желба) •1/2 шоља рендан пармезан

 

 

Подготовка: Багетот исечете го парчиња со дебелина од 3 см, намачкајте ги со маслиново масло или растопен путер, ставете ги на хартија за печење и печете ги на 250 С 15 минути на секоја страна, додека не станат средно печени. Супата од коцка ставете ја во тенџере. Додадете го коњакот и кашкавалот и оставете да се стопи. Кромидот исечете го на тенки резанки и пржете го додека не добие убава кафена боја и додека не се карамелизира. Во чинија ставете две парчиња од багетот. Врз него ставете од пржениот кромид и сето тоа прелијте го со супата. Ренданиот пармезан стопете го на тавче за палачинки и така стопен ставете го супата, од горе.

This entry was posted on Monday, October 10th, 2011 at 13:00 and is filed under ЧОРБИ, СУПИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.