Мини пица ролнички

Posted by: Marta

October 10th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

СОСТОЈКИ:

  • 150 грама Шунка
  • 1   Шекер лажичка
  • 100 милилитри Масло
  • 300 грама Кисела павлака
  • 100 грама Кечап
  • 15   Квасец
  • 100 милилитри Вода
  • 600 грама Брашно
  • 1   Јајце


ПОДГОТОВКА:

Квасецот растопете го во водата и малку шеќер.Додадете го во брашното, маслото, киселата павлака и јајцата.

Замесете меко тесто.

Оставете го да отстои барем еден час на топло.

Потоа што потенко исукајте, премачкајте го со кечап и посипете со оригано.

Наредете ја шунката исечена на листови.

Потоа изрендајте го сирењето, па изролајте го тестото и од едната и од другата страна, така што ќе добиете две ролни.

Сечете парчиња, наредете ги на плех и испечете ги на 200 степени додека да добијат убава црвена боја.

This entry was posted on Monday, October 10th, 2011 at 13:27 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.