Stefania’s spaghetti “al pesce spada”

Posted by: Marta

October 9th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Dedicated to Piero`s sister Stefania…thanks Stefania!

Состојки

2 парчиња риба сабјарка ( sword fish ),  1 тиквица, пола главица кромид,  12 мали домати ( помодорини) , чили луто пиперче, маслиново масло, сол и 400 гр. шпагети

 

Подготовка

 Ситно исецкајте го кромидот и испржете го со 5 лажици маслиново масло, додадете ја тиквицата исецкана на коцки , и рибата сабјарка исто така исецкана на коцки.Додадете го лутото пиперче и доматите и се заедно пржете околу 15 минути. Сварете ги шпагетите al dente  и потоа помешајте ги со сосот и заедно вартете уште 3 минути.

This entry was posted on Sunday, October 9th, 2011 at 19:05 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.