Piero’s spicy spaghetti!

Posted by: Marta

October 9th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Состојки

500 гр шпагети, 1 лажица капари, 2 лажици сецкани маслинки,  2-3 лукчиња,чили луто црвено пиперче ( количината е по желба),4 лажици лебни трошки,10 анчуи (солени рипчиња), маслиново масло.

Подготовка

Во малсиновото масло испржете го ситно исецканиот лук, додадете ги измиените од солта капари и исецканите маслинки. Кратко пропржете и пред самиот крај додадете ги анчуите. Тргнете го тавчето од оган.  Шпагетите сварете ги во солена вода, вимавајте да не ги преварите, шпагетите треба да се сварени  “al dente”. Потоа исцедете ги од водата и лесно измешајте ги во подготвениот сос мешајќи на оган уште 3 минути.Во друго тавче пропржете ги (без масло) на оган лебните трошки да станат светло кафени и крцкави. Сервирајте ги шпагетите топли посипани одозгора со лебните трошки.

 

This entry was posted on Sunday, October 9th, 2011 at 17:20 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.
2 Responses to “Piero’s spicy spaghetti!”

Thanks Marta for publishing my recipe ;)
I will be proud to show your website to my friends, and to cook my spaghetti by person for you and your friends when I am back to Skopje next time :)

sure, you are welcome any time…also you are welcome to share more recipes on my blog :)