Мини кроасани

Posted by: Marta

October 7th, 2011 >> ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ

Потребно 

 половина килограм остро брашно,

3,5 децилитри топло млеко,

1 децилитар масло,

 1 маргарин,

 1 жолчка,

вреќичка сусам,

2 кесички сув квасец,

малку сол и шеќер.

Откако квасецот ќе стаса, смешајте го со брашното, млекото и со маслото. Потоа тестото оставете го да одмори половина час на топло.

Тестото се дели на шест дела, а маргаринот на пет. Се прават тркалезни форми, кои се премачкуваат со маргарин и така се’ до крај. Потоа се развлекува голема кора, која се сече на 32 триаголника. На секое се става рендано сирење и шунка  и тие се виткаат од поширокиот кон потесниот дел. Направените кроасани се редат во тепсија и се оставаат половина час да стасаат. Пред печењето се мачкаат со жолчка и се попрсакуваат со сусам.

Доколку сакате благи кроасани, полнете ги со џем или нутела и по печењето попрскајте ги со шеќер во прав.

This entry was posted on Friday, October 7th, 2011 at 17:17 and is filed under ПЕЦИВА, ПОГАЧИ, ПИТИ, ТЕСТА, ЛЕБОВИ,TEСТЕНИНИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.