Кока Кола торта

Posted by: Marta

October 7th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

Состојки

250 гр путер,250 гр шеќер во прав,1 јајце,250 гр мелени бисквити,150 гр мелени ореви,100 гр сецкани ореви , 100 гр сецкано чоколадо,250 гр Кока Кола,250 гр бисквити за подлога,100 гр млеко,3 кесички шлаг пена.

Подготовка

Путерот и шеќерот се матат директно на тивок оган, додека не распени путерот и во оваа смеса матејќи се додава јајцето. Се трга од шпорет и се додаваат сите останати состојки. Со овој крем во еден слој се покриваат бисквитите за подлога попрскани со млекото. Со влажни раце се обликува четвртаста торта и се украсува со шлаг.

This entry was posted on Friday, October 7th, 2011 at 17:06 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.