Грилијаж торта

Posted by: Marta

October 7th, 2011 >> ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ

•250 грама Шеќер во прав

•500 грама Шеќер

•450 грама Ореви

 •375 грама путер

 •10 Жолчки

•30 грама Брашно

•10 Белки

•2 Јајца

•200 гр чоколадо за готвење ( за оние кои ја сакаат чоколадната варијанта од тортава)

  ПОДГОТОВКА:

Кора: белките изматете ги пенасто со 250 грама шеќер, додајте 250 грама мелени ореви, брашното и на крај 50 грама сецкани ореви. Печете во плех од шпорет обложен со хартија за печење. Ладното тесто исечете го на три ленти.

За грилијажот: Пржете 250 грама шеќер за да добиете карамел, па додајте 150 грама сецкани ореви, сè убаво измешајте и сипете во намрсен плех. Кога смесата ќе се олади, истолчете ја во аван и оставете ја настрана.

Фил: жолчките и јајцата изматете ги со 250 грама шеќер, па матете на пареа. Во ладнот крем додајте го пенесто изматениот путер. Од филот одвојте 2-3 лажици, а во остатокот вмешајте го подготвениот грилијаж. Филувајте ја тортата. Со одвоениот фил намачкајте ја тортата и од страните. Украсете со мелени ореви или грилијаж.

Доколу ја сакате чоколадната варијанта од тортава во филот со жолчките и путерот додадете и 200гр. растопено чоколадо за готвење.

This entry was posted on Friday, October 7th, 2011 at 15:25 and is filed under ТОРТИ, СЛАТКИ, СЛАДОЛЕДИ, СЛАТКИ КРЕМОВИ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.